Sâmbătă, 22 mai, G.S.A. “Constantin Dobrescu-Argeş”, condus de dir. Corina Voicilă, a aniversat împlinirea a 90 ani de existenţă. Programul manifestărilor dedicate evenimentului a fost oarecum în ton cu criza, dar a fost compensat de momentele emoţionante ale revederii unor promoţii de foşti elevi şi a întâlnirilor cu actualul corp didactic. Demn de remarcat este faptul că echipa de fotbal fete a instituţiei a reprezentat judeţul în turneul final pe ţară disputat la Iaşi (13-16 mai), unde a ocupat locul 4. Prezenţa sa în capitala Moldovei a fost pusă sub semnul întrebării, dar până la urmă, cu eforturi, s-au găsit bani pentru deplasare şi chiar sprijin de la FC Internaţional (în echipament sportiv). Rezultatele înregistrate în turneu au fost în grupă 0-0 cu Brăila şi Bucureşti şi 1-0 cu Harghita. În grupa semifinală au pierdut cu 0-3 la câştigătoarea turneului, iar în partida pentru ultimul loc pe podium, după 0-0 în timpul regulamentar, echipa din Caraş Severin a câştigat cu 3-2. Locul 4 la prima participare la finala naţională a liceelor este o performanţă pentru prof. Corneliu Pena şi Alin Panaitescu – animatorii echipei. Denisa Pescaru, remarcată şi la faza zonală de federali, a primit propunerea unui contract cu o echipă profesionistă din capitală. Iată că la “Agricol” învăţătura “mens sana in corpore sano” rămâne de actualitate şi la împlinirea a 90 ani de activitate!
Vladimir ALBU

2 răspunsuri sa “Jubileu 90 pentru Grupul Şcolar Agricol Curtea de Argeş: fotbalistele sale – locul 4 pe ţară!”