FC Internaţional a început să deranjeze: Arbitrii “berbecari” o toacă mărunt acasă!

DSC00275După şapte etape scurse din actualul campionat, încep să apară primele certitudini: FC Internaţional Curtea de Argeş a început să deranjeze unele aranjamente care încă se mai practică în prima ligă. Mânga lungă a başkanilor din fotbal o pedepsesc prin arbitri. opinia potrivit căreia “cavalerii fluierului” ar încerca să se disculpe după scandalul mitei în arbitraj, care a dus la arestarea lui Cornel Penescu si Gheorghe Constantin, precum şi la retrogradarea lui FC Argeş, nu se susţine. Arbitrajele penale de la Mioveni, după ce Interul a bătut Dinamo la Bucureşti, se supun parcă legii terţului exclus: arbitrii noştri ori sunt proşti, ori manipulaţi, a treia posibilitate nu există! Ar fi fost de admis până la un punct şi ipoteza că actuala echipă-fanion a judeţului Argeş nu are valoare de prima ligă, pentru că lotul e subţirel, iar antrenorul Ştefan Stoica are capul prea mic pentru pălăria pe care i-a fixat-o pe ţeastă finanţatorul Benone Lazăr. Numai că ea a bătut la Dinamo, la Pandurii şi la Gloria, pierzând pe bandă rulantă la Mioveni cu Oţelul Galaţi, Gaz Metan Mediaş, FC Braşov şi Poli Iaşi. Două dintre aceste echipe, cel puţin, sunt mai slab cotate decât a noastră.

“Asta-i curată mânărie: nici vorbă de penalti şi eliminare!”

Declaraţia a fost făcută de către Nicolae Manea, la pauza meciului pierdut cu Poli Iaşi (0-2). Oficialul rapidist venise să spioneze echipa noastră care duminică, 27 septembrie, urma să joace în Giuleşti. După 45 minute, omul care a văzut destul fotbal trucat la viaţa lui, s-a lămurit şi a plecat. În fapt ce se întâmplase? După ce Victor Berbecaru “se dăduse în stambă” cu Braşovul, oferind pe lângă un penalti şi o eliminare portarului Marius Popa, silind Interul să joace vreo 80 minute în minus, a fost imitat de Georgian Ionescu. Penaltiul gratuit făcut cadou moldovenilor şi eliminarea lui Frăsineanu au prefaţat o nouă înfrângere pe teren propriu. Vâlceanul Victor Berbecaru şi buzoianul Georgian Ionescu au dat impresia că ar fi făcuţi de aceeaşi mamă, având un comportament arogant şi provocator, care sugera faptul că se simţeau protejaţi. Şi poate chiar aşa era…

Nu mor caii când vor câinii!

Acasă-acasă, adică pe Municipalul din Curtea de Argeş, FC Internaţional a bătut într-un meci amical pe Universitatea Craiova. Atunci şi-a prezentat şi noile achiziţii: portarul australian Tomislav Arcaba, fundaşul Dan Matei, mijlocaşul Abiodun Agunbiade şi atacantul Daniel Stan, un localnic venit de la Unirea Urziceni, campioana României. La momentul respectiv, finanţatorul Benone Lazăr anunţa că va mai aduce un jucător ivorian şi la meciul cu Iaşul acesta a sosit cu impresarul său, agentul FIFA Alfred Abrou, care l-a adus şi pe Didier Drogba la Chelsea Londra. Acum, acesta are la FC Internaţional pe Viera, Kone şi pe noul venit, Abdoul Kabore Moustapha, unul dintre cei mai promiţători atacanţi din Coasta de Fildeş. Noul vârf are 19 ani, este bine construit fizic, a venit din ţara natală unde a jucat la Club Omnisports de Korhogo şi este la prima experienţă europeană. Deşi a avut oferte şi de la alte echipe cu nume grele de pe bătrânul continent, tânărul ivorian a ales cu impresarul său clubul argeşean, de unde vrea să se lanseze în fotbalul mare, avându-l ca model pe compatriotul Drogba. Contractul său a fost încheiat pentru un an şi, dacă va confirma prin joc, va fi prelungit.
La ora apariţiei acestor rânduri, FC Internaţional a câştigat partida din şaisprezecimile Cupei României Timişoreana cu Minerul Mehedinţi (scor 6-5, după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare) şi se pregăteşte pentru partida cu Rapid, sperând să nu lupte din nou şi împotriva arbitrilor. La ultima deplasare a bătut Gloria Bistriţa, prin golul lui Mihai Răduţ. Va reuşi încă o victorie în deplasare cea mai tranşantă echipă a primei ligi?…